Dnes je pondělí, 27. března 2023, svátek má Dita. Přihlášení
Home

26.11. Helsinki

Dneska jsme si udělali výlet do Helsinek. Kris (polský tutor) půjčil od školy VW Caravan 2.5l (benzin, 110k, docela slušně táhne) pro 9 lidí a jelo se. Vyrazili jsme už ráno, protože jsme museli na letišti vyřídit něco ohledně letenky. Pak jsme jeli přímo do centra, kde jsme se rozprchli a začali nakupovat dárky, no spíš se snažili, ale při finských cenách to není snadný...:-/ No něco málo jsme nakonec koupili a zbytek holt budu muset koupit tady ve Forsse. Na obědě jsme byli v REXu, což je fast food, kde zaplatíte 8 euro a můžete sníst co chcete! To by v Čechách asi dlouho nefungovalo :o) K večeru jsme pak zase dorazili zpět domů. Jo a jedna novina - konečně napadl sníh!

Laponsko

Tak jsme podnikli výpravu do Laponska! Vyjeli jsme ve čtvrtek večer autobusem do Hamennliny, odtud vlakem 700km do Rovaniemi. Cesta vlakem trvala asi 10 hodin. Vlak byl na české poměry docela komfortní, ale v sedě se stejně spí špatně. Ráno jsme dorazili do Rovaniemi, což je "hlavní město" Laponska. Má asi 35 000 obyvatel a leží těsně před polárním kruhem. V Rovaniemi jsme si půjčili dvě auta - Opel Corsa 1.2 16V 59kw, ta byla moje. Fakt hustý autíčko! Max. výbava - 4 airbagy, klima, el. okna, el. zrcátka, vyhřívané sedačky, radio na CD atd. Jelo to fakt jako drak, opravdu mě překvapilo jak může taková 1.2 jet. Musela se samozřejmě točit, ale ochotně se vytáčela až na 6500 otáček...Ještě při přeřazování na trojku se trochu protočily kola! :o) Co Vám budu povídat, prostě OPEL! ;o) Druhé auto byl Ford Fiesta 1.4, no a to byl pekáč, nejelo a řazení bylo jak v traktoru... Prostě FORD :o) Ne sorry Michale, musel jsem si rejpnout ;o) Obě auta měla pneu s hřebíkama (foto je v galerii). Teda takový malý hřebíky a jak to sedělo!!! Na zledovatělé silnici, kde se nedalo ani chodit jsme jeli kilo úplně v pohodě. V Innari jsem na zasněžené vedlejší silnici zkoušel co vydrží...no nešlo to rozhodit skoro ani přes ručku! Ale párkrát se to povedlo a celý auto jelo zatáčkou pěkně bokem, což Karol (můj navigátor) ocenil téměř potleskem :o) No dost o autech, to byla taková vložka pro Krbiho ;o) Celkově jsem najel za polárním kruhem 1300km!!! Fakt dobrá zkušenost, všem vřele doporučuju ;o) Druhé auto řídil Ondra.

První den v jsme prošli Rovaniemi a jeli do Santovo vesničky, která leží přesně na polárním kruhu (fotky v galerii s "čárou" na zemi ;o)). Tam jsem se nechal vyfotit se Santou, ta fotka stála 19 euro...no nějak přece Santa na dárky vydělávat musí ne? ;o) Ještě jsme zajeli do Kemijarvi a šup spát. Druhý den ráno jsme vyjeli v 5:30 a jeli směr sever! Po asi 500km jsme dojeli do Inari, kde jsme se ubytovali a pokračovali do Norska! Hranice jsme přejeli asi ve 14:30 a to už se stmívalo. V 15:00 už byla tma jak o půlnoci! Norsko je mnooohem hezčí než Finsko! Na cestě zpět do Inari nás chytla pořádná vánice, takže jsem si cestu fakt užil, Španělé koukali, protože nic takovýho ještě nazažili a moc nechápali jak v tom můžu řídit auto a ještě se udržet na silnici :o) Poslení den jsme vyrazili na obhlídku asi největšího jezera ve Finsku Inarijarvi a po obědě jsme vyrazili směr Rovaniemi.

Shrnuto a podtrženo: Laponsko je skoro bez lidí, jen sobi a ty jsou úplně blbí! ASi 10 krát jsme museli stavět protože se potloukali po silnici a nechtěli ji opustit :) Za celých 1300km jsme potkali asi 20 aut a 4 benziny. Hřebíky na pneu jsou bomba a Corsa 1.2 Twinpark též! ;o)

Novinky 10.11.

Už jsem hodně dlouho nic nenapsal, tak se to pokusím napravit. Poslední dva víkendy jsme strávlili na chatách hluuuuboku ve finských lesech. Jedna z nich byla dokonce bez elektriky, takže to bylo fakt jako v divočině :) Ozkoušel jsem tam pravou dřevěnou saunu, ze které jsme pak hupli do jezera, no prostě hardcore! Sauna měla 110 stupňů a jezero možná 5 stupňů...Měl jsem strach, že už z toho jezera nevyplavu, ale přežil jsem to a ten pocit, když vylezete ven je prostě nepopsatelnej. Sedíte nahatý venku u jezera, je asi 5 stupňů, ze všech se kouří, kecáte, popíjíte pivko, prostě těžká pohoda!

Včera nás tu navštívili zloději! Ano zloději! Takže řeči o tom, že ve Finsku není kriminalita jsou trochu mimo. Včera asi kolem půlnoci vypáčili dveře od balkonu bytu v přízemí, ukradli Eduovi (Spain) notebook, mp3 přehrávač, peníze, kartu (PIN měl napsaný na ní - vůl). Reinhardovi (Germany) ukradli notebook, peníze, kartu, foťák, 2 hodinky a POZNÁMKY! Libor s Magdou spali ve třetím pokoji, tam prý jen otevřeli dveře a když je viděli, tak zase zmizeli...Aby toho nebylo málo, tak finská policie nechtěla přijet, když na ně mluvili anglicky, až když jim zavolali Finové, tak tu byli asi za 5 minut. Tak i tohle je FINSKO!!!

Jinak dneska večer odjíždíme do Laponska za polární kruh! Už se těším! Budeme bydlet v Rovaniemi, což je domov Santa Clause a brána za polární kruh:o) Půjčíme si 2 Corsy a budeme jezdit. Jednu řídím já, jak jinak, a druhou Ondra :) Tak ukážeme Španělům jak se jezdí na sněhu ;-) Jo ty Corsy budou mít pneu s hřebíky, tady to má skoro každý auto, tak jsem zvědavej, jak to bude sedět na suchu...

Prázdniny

Od pondělí 17.10. máme prázdniny, takže jsme se rozhodli cestovat! Plán je následující:
Pá 14.10. - Ne 16.10. Tampere - spali jsme u DJ Cliffa
Po 17.10. - St 19.10. trajektem do Stockholmu
Ct 20.10. - Helsinky
Pa 21.10. - So 22.10. Tallin
So 23.10. Helsinky
Ne 24.10. Forssa :)

Takže pořádně "nabitej" tejden ;-) Jinem tak na okraj, na trajektech je levnější pití a prej dobrý party ;o))

Víkend v Tampere - nejlepší víkend!!!

Tenhle víkend jsme celý strávili v Tampere. Byl tak trochu mezinárodní :) Bydleli jsme u DJ Cliffa, se kterým jsme se seznámili na poslední akci v Hämeenlinně. Je z Keni a ve Finsku už žije 9 let. Všechno to začalo v pátek večer, když nás Cliff a jeho kamarád Ross (je z Indonésie) vyzvedli autama na autobusákuv Tampere. Jen tak pro zajímavost studentský lístek do Tampere stojí přs 8 euro a to je to tam z Forssy cca 70 km, taky tu jezdí busy skoro prázdný. Z autobusáku jsme jeli do Cliffovo bytu, který je na okraji Tampere. (pozn. Tampere už docela velký město, má asi 200 000 obyvatel.) Cliff má byt 2+1...spalo nás tam 11 :o) No ale pěkně popořadě. Když jsme dorazili na byt, tak jsme si objednali asi 7 pizz a načli pití, který jsme koupili cestou. V deset jsme se nacpali do auta a jeli do clubu Diva, kde Cliff ten večer hrál. A tam jsme pařili a pařili až do konce :)
Sobota
V sobotu jsme vstávali něco po poledni, pak jsme dlouho uklízeli po party. Když bylo vše v původním stavu, tak jsme začali vařit, teda spíš Cliff a my asistovali. Udělal nám jeho specialitu, ale trochu to přehnal s chilli, takže to bylo fakt vostrý :) No než jsme se najedli tak byl skoro večer a pomalu začali chodit lidi na další party. Ale jaký! To bylo národností! :) Nakonec nás tam bylo asi 25...a to ve složení: Rusko, Belgie, Finsko, Francie, Keňa, Indonesie, Irák, Albánie, Niger, Španělsko a samozřejmě Česko :o) Z Cliffovo bytu jsme se přesunuli do centra Tampere, ale jak! Přijela pro nás černoška v JAGUARU S TYPE!!! To byla jízda, moje první v Jaguaru :) Tomu říkám luxus jet si na diskárnu v Jaguaru a tam jit zadarmo, protoze tu vsichni Cliffa znali :) No za tu noc jsme ozkoušeli pár diskáren ;o)
Neděle
Cliff dorazil domů z pařby až v osm ráno :) Když asi ve dvě vstal, tak nás naložil do auta a provezl celým Tampere! Je fakt úžasnej! Už plánujeme party ve Forsse pro Cliffa, akorat nevim co mu tu budeme ukazovat :) V neděli jsme jedli ve spešl fast foodu, kde jsme každej zaplatili 8 euro a mohli snít a vypít co jsme chtěli a kolik jsme chtěli :) A když jsme si prošli "celý" Tampere, tak jsme v osm večer sedli na bus a jeli domů. Byl to prostě super víkend!

Pátek 30.9.

Dnes jsme konečně dostali telefony pro náš projekt! Je to Nokia 7110 a 9210. Zajímavá hračka :o) Jinak příští týden už bych měl dělat závěrečnou zkoušku z Cisca! :-( Zatím se na to moc necítím a času taky moc není, protože pátek a sobotu budeme v Hämeenlinně. Co tam budeme dělat? Nějaká prohlídka města, hradu, národního parku a taky party no :) Mají tam fakt hodně velkou diskárnu ;-)
Jinak počasí je tu opravdu pěkný! Skoro každý den svítí slunce a je cca 16 stupňů! Samotní Finové jsou z toho překvapení a říkají, že už to dlouho nezažili. V tuto dobu je tu běžná teplota 5 stupňů a deště!

Středa 28.9.

Tak jsem se rozhodl po dlouhý době něco zase napsat :) Minulý týden byla nějaká party ve škole, na který jsem já nebyl! (všimněte si, nejsem všude :)) Ale za to tam byl můj řecký spolubydlící Costa a samozřejmě Španělé! Bylo tam pití zadarmo a podle toho to taky dopadlo :o) Costa mi vzbudil svým příchodem asi v jednu. Zdi jsou tu jako z papíru, takže člověk slyší skoro vše. Asi po deseti minutách přišli Španělé do bytu nade mnou a pořádně dupali :) Zachvíli jsem slyšel jak Costa sprintuje na záchod... Trošku to přehnal a žaludek se rozhodl to vrátit ven a ne obvyklou cestou...:o) No řekněte není to krása, na záchodě Vám zvrací Řek a nad hlavou dupou Španělé, tomu říkám mezinárodní pobyt :o))

Čtvrtek 22.9.

Tak aby jste si nemysleli, že tu jenom kalíme tak jsem přidal pár fotek z laboratoří Cisca :) Byli jsme tam s Ondrou v úterý, udělali jsme přímej a kroucenej UTP kabel a pak je pěkně změřili! :o) Laboratoř je dobře vybavená a dá se tam najít spousta hraček :) Třeba ty žlutý krabičky :) jak jsme na nich měřili kabely stojí 4000 euro ;-) Když už jsem tam byl, tak jsem si udělal jeden STP kabel taky pro sebe na kolej, takže si přece jenom z toho Cisca něco odnesu :o) Taky tam mají celkem slušnou HIFI, tak jsme ji hned ozkoušeli :) No a to bylo pro dnešek dost!

Zbylé dny jsou řazeny, opačně!!! Od teď budou nové nahoře!

Cesta

Cesta celkem šla, ale byla dost dlouhá. Náš let měl hodinu spoždění, takže jsem na Ruzyni strávil dooost času :)Než jsme se dostali do letadla, tak nás pořádně prohlídli na rentgenu, já si musel dokonce i sundat boty! Asi vypadám jako terorista :o) Do letadla jsme nastoupili v pul druhý. Asi za deset minut na to jsme odlétali. Bylo to poprvé, co jsem letěl letadlem. Musím říct, že zážitek dost dobrej ;-) vřele doporučuji. Po odletu od země se letadlo docela třáslo a křídlo třepalo jako by bylo z papíru, divnej pocit... Po vystoupání do letové výšky 11 900m jsme cestovali rychlostí 900km/h a teplota okoln9ho vyduchu byla -53 stupňů. Asi po 45 minutách letu začali letušky roznášet jídlo. Celý let trval asi dvě hodiny. Sestup a následné přistání trvalo asi půl hodiny. Sestup ze skoro 12km je taky kapitola sama pro sebe. Připadal jsem si jako na centrifuze a nebylo mi nejlíp :-/ V Helsinkách letišti samozřejmě pršelo :-( Letiště v Helsinkách je docela malý, Ruzyně je o dost větší. Tam jsme tak tak chytli bus do Forssy a už se jelo. Bylo to asi 116km.

Celou cestu pršelo jen se lilo. Asi na půlce cesty z Helsinek do Forssy jsme museli přesedat na jiný autobus. Autobusy maji docela luxus i se záchodama, nic potrhanýho, žádný nalepený žvejkačky, prostě čisto. Když jsme dorazili do Forssy, tak jsme vystoupili na bus stop místo na bus station, což jsme neveděli. Enni tam samozřejmě nebyla, protože čekala na bus station, jak bylo domluveno. Tak jsem jí volal, no domluva to byla zajimavá :o) Nakonec jsme se dohodli a přijela pro nás taxikem Peugeotem 607!!! Ještě, že je to tak velký jinak nevím jak by jsme se tam s těma taškama narvali :) Pak nám Enni ukázala naše pokoje prádelnu a předala klíče. Když jsme si vybalili věci, tak jsme ještě podnikli malou prohlídku města a šli jsme spát.

První den

Ráno nás uvítalo sluníčko a asi 18 stupňů. Asi v 10 hodin jsme se vydali do Lidla, jak nám poradil německý spolubydlící Libora. Asi po dvou hodinách jsme ho našli...:o) Trochu nás omlouvá to, že ten Němec nemluví moc dobře anglicky. V Lidlu jsem si koupil sůl, kečup, brambory, pivo, olej a pizzu. Ceny celkem šly, až na ty brambory - 1kg = 1euro. Pizza byla dost levná a převapivě i dost dobrá, takže je mi jasný co teď budu nejvíc jíst :o)

17:16 Právě jsme se vrátili z City Marketu. Koupili jsme jen piva. Ceny docela děsný :-( Těch 12 piv stálo 8 euro a byly nejlevnější co měli...a to jsou to 0.33l Jinak tam měli i naše piva Pilsner Urquell a Kozla, což mě potěšilo, ale cena už moc ne. Pilsner 2.40 a Kozel 2.15

Druhý den

Dnes jsem vstával asi v deset hodin, včera jsem až do půlnoci dělal web a volal přes Skype domů. Dnes je tu zataženo, ale zatím neprší, to je co říct :) Teď jsi půjdu udělat oběd - samozřejmě pizzu :o) Teda jsem zvědavej, jak dlouho mi tohle psaní vydrží. Tipuju tak dva tři dny ;-)

Ještě jsme se ani nezmínil, že z okna koukám přímo na autodílnu, kde spravujou starý ameriky! Každou chvíli tu nějaká projede, tak jsem Vám jednu ameriku vyfotil ;-) No a když jsem koukal z okna na ty ameriky, tak co nevidím zajíce!!! Klidně si tu seděl v parčíku u koleje a žral trávu :) Mi tak napadá, že by sme mohli udělat zajíce na houbách, těch tu je plný park, protože Finové houby nesbírají!

Odpoledne jsme se byli podívat na školu, aby jsme věděli do čeho zítra jdeme :) Z koleje do školy je to pěknej kus, cca 20 minut svižný chůze :-( Cestou zpátky jsme se stavěli v City Marketu a taky jsme zmokli, ale to je Forsse skoro samozřejmost. Místní jsou na to ale zvyklí, takže je hned tak nějaký déšť nerozhází a prochází se venku jako by bylo sluníčko. V City Marketu jsme koupily vajíčka a nějaký potraviny. Vajíčka jsou tu docela levný, jedno vyšlo na 2Kč. Taky jsem tam vzal místní obdobu Auto Annonce (tímto zdravím Michala ;-)). No musím říct, že po tom, co jsem viděl ceny aut ve Finsku jsem pochopil, proč tu mají všichni takový "pekáče". No a asi taky prodám oba Kadetty do Finska :o) Uvedu pár příkladů: socka Calibra 2.0 8V, r.v. 92 7500 euro!!! Pro nezasvěcené (tedy všechny kromě Michala :)) se dá taková Cali u nás koupit za 60 000 Kč! Jetá Octavia 1.6 Combi, r.v. 2003 18 000 euro!!! Za to by byla u nás nová, takže příští rok jedu do Finska Octavii a zpátky letadlem ;-)

Zítra jdu poprvé do školy. Ve dvanáct hodin máme slavnostní uvítaní zahraničních studentů, tak jsem na to zvědavej. Jinak na bytě jsem pořád sám a net mi taky pořád nejde :-/

První den ve škole

Tak jsem akorát přišel ze školy. První den byl super! Nic jsme nedělali, uvítání, společný oběd, prohlídka města, koupil jsem si místní předplacenou kartu, takže mám teď nový číslo ;-) No a konec prohlídky byl ve vyhlášeném místním baru Bar 54! Tam jsme si dali všichni pivo, no bylo to finský pivo, v překladu něco jako "Laplatské zlato". Jedno pivo stálo 5 euro! Docela nářez, chuť žádnej zázrak a nemělo žádnou pěnu! Pak jsme šli hromadně na kolej, samozřejmě v dešti, jak jinak, že. Takže už znám všechny zahraniční studenty, zatím jsou tu 3 Španělky, 2 Němci, Polák, Polka a my tři Češi. Ještě by mělo dorazit pár Španělů a Řek.

Druhý den ve škole

Tak dneska jsme byl na prvním přemětu, který tu budu studovat - Finland - a Great Place for Holidays (Finsko - skvělé místo pro prázdniny). Výuka tohoto předmětu začíná v 8:55 a končí v 15:00...docela maso. No pozitvní je, že jsou tam skoro samý u holky, negativní, že to není zrovna moc záživný, nu což aspoň poznám víc Finsko ;-) Dneska jsem byl prvně na obědě v caffeterii (menza). Oběd stojí 2.3 eura. Je jen jedno jídlo, takže nemusíte složitě vybírat co si dáte ;-). Finové nemají polívku a hlavní jídlo jako my. Mají jen jeden chod, dost často jen polívku, tak to bylo i dneska. Její jméno fakt nevím, páč to mají jen v jejich rodném ugrofinském jazyce. Takže jméno nevím, ale složení bych dohromady dal, no bylo tam hooodně brambor, ono to vlastně není ani moc polívka, jak je to hustý. Kromě brambor tam bylo kuřecí maso, mrkev a pár neidentifikovatelných věcí ;-) Ale chutnalo to i mě, takže to bylo fakt docela dobrý. No salát jsem dneska výjimečně neměl :) Pudink taky nebyl špatnej, jo pudink se tu jí takovej tekutej a horkej, politej docela dobrým červeným blivajzem. Po škole jsme si prošli s Harrim (finský tutor), Karolom, Mariou a Ondrou město, no město. Byli jsme v bance a pak koupit s Karolem mobil. Harri nás vozil v 30 let starým Datsunu 1.6. Docela hukot, doslova i do písmene.
Tak před chvílí mi přijel spolubydlící. Je to napůl Řek a napůl Kyperčan, nebo jak se tomu říká :) Zatím o něm skoro nic nevím, páč sem mu ukázal kde je koupelna, on tam hned vlezl a už tam úřaduje asi hodinu. Jestli tam bude tak dlouho pořád, tak potěš koště.

Poprvé v Baru 54

Ve středu byla první velká pařba! Ne že by před tím žádná nebyla, ale tahle byla fakt good. Vše začalo na Radnici, kde nás slavnostně uvítal starosta a představitelé školy. Proslov byl celý ve Finštině, takže jsme z toho moc neměli, ale asi to bylo vtipný, protože se Finové každou chvíli smáli, snad to nebylo nám :) Po proslovu přišel na řadu raut, jídlo a pití co hrdlo ráčí a vše zadarmo. To se pořád říká, typický Češi jak by se na to vrhnuli, ale to jste neviděli Španělky! Ty si šly ještě pro "nášup" :) No k pití tam bylo i pivo, takže jsme party rozjeli už na radnici :) Když už jsme všechno snědli a vypili, tak jsme se přesunuli na kolej do našeho "pártyrůmu". Pak přišel zlatý hřeb večera BAR 54! Hned u vstupu mě překvapilo, že se platí vstupné, takže do baru jsem se dostal o 3 eura chudší :-/ a to jsme měli studentskou slevu :) Středa je tady asi kalicí den, protože tam bylo docela narváno. Ceny pití v Baru 54 jsou pro Čecha poněkud drsné...takhle vypadá pivo za 2,5 eura! Upozorňuju, že z něj nikdo neupil, takhle ho tam točí! Nejlevnější, tudíž náma nejžádanější drink byl Longero, nebo tak nějak. Jenzže to je skoro limonáda :-( No a pak už se jen pařilo a pařilo a pařilo a pařilo až do rána, teda do zavíračky protože tady končí už ve 3:30 :-/ No a na závěr malá inspirace pro moji kalící bandu v ČR "Suckers team" holky ve Finsku jsou docela přátelský třeba tahle, tahle1 se k nám přifařila na parketu...;-) Tak co nechcete si ještě rozmyslet, jestli nepřijedete do Finska :o))

V pátek jsme byli opět v Baru 54, mrkněte na fotogalerii.

Sobota 3.9.

Dneska jsem měl k obědu...no co jinýho než pizzu :o) Ale zase jinou než minule, takže zatím v poho. Po obědě jsme si šli s Costou projít Forssu. Dneska je tu pěkně, svítí sluníčko a je 20 stupňů!!! Ale je to tady jako město duchů na ulici skoro nikoho nepotkáte, nechápu kde všichni jsou...No jinak dneska večer výjimečně nejdu nikam kalit, páč mam v úterý test z Cisco Networking a ještě jsem to neviděl :) Teda aspoň doufám, že mě nikam nevytáhnou, protože v pártyrůmu bude zase party ;-)

Neděle 4.9.

Tak dneska to vezmeme jenom stručně, protože se musím ještě na úterý učit Cisco, páč máme první test. Dneska jsem měl k obědu zase pizzu, no musím říct, že na nějakej čas poslední. Myslem jsem, že bych mohl pizzu každý den, ale nemohl :) Po obědě jsme s Costou vyrazili na obhlídku města. Dneska jsme to vzali na druhej konec než včera, takže už máme Forssu celkem prošlou. Není mně jasný kam se všichni Finové přes víkend poděli, protože za celou dnešní dvou hodinovou cestu městem potkali asi 10 lidí, 20 psů a 2 veverky...Forssa je opravdu pěkný a klidný měto, možná až moc. Mají tu spoustu dětských hřišť a parků, jsou tu snad na každém rohu. No ale všechny jsou prázdný :) Ve Finsku jezdí překvapivě hodně Škodovek - od starých Favoritů a Formanů až po Superby. Je překvapivý kolik je ve Forsse autosalonů, jsou tu snad všechny automobilky! Samozřejmě i Škoda! Nechápu jak se můžou uživit, když tady všichni mají takový starý pekáče... Když už jsme u těch aut, to se pořád vytahujou jak jsou ekologický, ale starý vraky nechají stát před barákem na parkovišti! A že jich tu není málo, skoro před každým barákem aspoň jeden! Když jsme šli kolem autosalonu Škodovky, tak jsme s Costou mrkli na nějatý ty ojetiny, oba jsme byli z cen překvapený! Costa nemohl věřit, že "jen" 5500 euro za starou Audi 80 z r.1990 a já že tolik! No asi fakt začnu dovážet auta do Řecka ;-) Jinak jsem byl zase na větvi z toho jaký mají malinký domečky, to u nás mají lidí větší chaty, ale to už jsem asi psal... No to by mohlo pro dnešek stačit, jdu se učit :-/

Úterý 6.9.

Tak dneska jsem složil úspěšně první dva testy z Cisca a teď se chystám na třetí ;-) Jinak zítra odjíždíme na dva dny na Evo Jamboree, což je studentská akce uprostřed finských lesů. Docela se těším, spát budeme ve velkých armádních stanech, kolem nic, jen lesy, medvědi...:o) Snad nepíšu dnes naposled ;-) Tak až se vrátím, tak přidám fotky a povyprávím Vám nějaký ty veselý historky z Eva. Aby jste viděli do čeho asi tak jdu tak se mrkněte na předchozí Eva.

Pondělí 12.9.

Tak jsem skoro po týdnu něco připsal do deníku. Už skoro dva týdny chodím do školy, takže není moc času psát do deníku. V sobotu jsme měli opět party, jak jinak ;-) Byla to rozlučka s Maxem, který odjíždí na projekt do Stockholmu. Bylo to fakt ve velkým, jídla, pití spousty...Španělky udělali něco jako "chlastací" člověče nezlob se. Museli jste projít celý pole a při tom plnit různý úkoly a samozřejmě pít pivo :) Úkoly docela zajímavý - udělěj slepici, psa, krávu... Třeba jsme se dozvěděli, že ve Španělsku nedělá kráva bů ale mů :) Jinak na téhle fotce jsem se nezbláznil, to jenom dělám krávu :o) Celá party pak pokračovala v místní disco Nick Havanna. Jak to celý probíhalo se mrkněte do fotogalerie. Vím, že to teď beru dost stručně, ale místo psaní deníku musím dělat Cisco a trochu pohnout s projektem, ať můžeme Alimu (náš vedoucí projektu) ukázat nějakej ten progress ;-) Jo zítra jedeme na oficiální kalbu od školy do Hameliny! ;-) Uz se tesim! No ale jenom cesta tam a zpet stoji 14 euro...no ale uz jsem si na ty jejich ceny zvykl, takze pohoda ;-)

Středa 14.9.

Je 5:30 rano a venku je asi 8 stupnu, mozna min, a prsi. Právě jsem se vrátil z Hämeenlinny z fakt velký pařby! No jsem ale docela ospalej a mám ještě nějaký to promile v krvi, takže zbytek Vám povím zítra :o))

Sobota 17.9.

Už jsem dlouho nic nenapsal do deníku, tak to dneska napravím. K tý kalbě v Hämeenlinně sem Vám toho moc neřekl co? :o) Byl to oficiální akce od školy! Jeli tam dva busy plný studentů, Finové chlastali už v autobuse, takže už cestou bylo veselo, když nám zpívali finský hity :) Když jsme dorazili do Hämeenlinny, tak jsme dostali mapku, na které byly všechny bary v okolí centra. Vzali jsme mapku a vyrazili na okružní cestu po městě. Cestou jsme se stavěli v pizzerce a dali si pizzu a pivko. Do 21 hodin jsme pak stihli projit celé centrum města a samozřejmě všechny bary ;-) Bylo tam všude děsně lidí, prostě velká akce. A nejlepší nakonec. Po deváté hodině jsme zapadli do místní největší diskárny. Vstup byl 13 euro...což naštěstí nebylo pro studenty. No my ale museli zaplatit 14 euro za cestu, ve které byl i ten vstup ;-) Tahle diskárna byla faaakt velká :) Jedna z největších, ne-li největší kde jsem byl! Vystupovala tam nějaká finská "Zvláška" :) jako předskokan místní skupiny, která vznikla z finské "Superstar". Docela se to dalo i poslouchat :) Po nich pak začala normální diskárna. Ostatní exchange studeni vyměkli už v 1:30 a jeli domů. Já tam s Finama vydržel až dokonce a jel jsem domů ve 4:15 :) Prostě dobrá akce!
Včera jsme byli na místní soutěži v ohňostrojích na "letišti" ve Forsse. Letiště tu mají asi jako v Domažlicích na Baldově :o) Ohňostroj taky docela slabota, ale hlavně tu byly asi jen 2 stupňe nad nulou!!! Už tu nosím zimni bundu, to jsem zvědavej co budu nosit v zimně :-( Za půl hoďky jdeme s ostatníma studentama k jezeru, venku svítí sluníčko, ale teplo tam není :-(

Neděle 18.9.

Včera jsme po delší době zavítali do Baru 54. Akce to byla skvělá! Spoustu lidí, dokonce byl otevřenej i druhej sál, o kterým jsme do té doby nevěděli :) V průběhu večera byly různé soutěže, jedný jsem se zúčastnil i já a nebudete tomu věřit, ale vyhrál jsem! No bylo to díky skvělému publiku! Díky Spain mafia ;-) Vyhrál jsem hudební CD a poukázku na pití dle mého výběru. Tak jsem řekl Jarimu (Fin co tam byl s náma), ať mi objedná to nejdražší co tam mají. Byla to nějaká jejich spešl vodka a ice tea, fakt dobrý! A normální cena sai 10 euro! :o) Jinak než jsme šli do Baru 54, tak jsme měli before party na našem party roomu. Pozval jsem tam i Jariho, aby poznal party exchange studentů :) No a Ondra chtěl zase machrovat jak umí Finsky a jak prej má super výslovnost, že mu Finové rozumí, tak spustil na Jariho po jejich. Snažil se mu říct, že se jmenuje Ondra. Marně, když mu to říkal asi už po třetí, tak Jari povida:"What? Your name is umbrella?" (cože? ty jsi deštník?). To jsme všichni málem umřeli smíchy :o) Takže nyní říkáme Ondrovi UMBRELLA :o) A takhle dopadl Umbrella na after party :o)